Veřejná prostranství a humna – veřejný a záhumenní prostor
Mezi základní nedostatky týkající se veřejného prostranství vesnických sídel náleží nevhodná úprava návsi a proměna záhumenního prostoru podílejícího se zásadní měrou na obrazu vesnice v krajině, zpravidla zemědělsky obhospodařované nebo zalesněné.
K nejvíce ohroženým stavbám náleží stodoly, zvláště pokud jsou roubené konstrukce. Kromě stavebních ztrát se v důsledku jejich zániku mění rovněž obraz vesnice v krajině. Obec Sovenice, okres Nymburk (foto: MaČe • fotogalerie)
Veřejná prostranství
Nevhodnou úpravu veřejného prostranství návsi nebo ulice představují zejména parkové úpravy podle městského vzoru. Tyto v řadě případů charakterizují nevhodně zvolené
- dřeviny – cizokrajné keře, jehličnaté stromy
- mobiliář – typ laviček, lamp pro osvětlení, zastávek veřejné dopravy atd.
Přirozený vesnický charakter návesního prostoru je parkovou úpravou zpravidla výrazně potlačen a v kombinaci s dalším průvodními jevy mnohdy zcela znehodnocen.
Mezi tyto negativními jevy náleží zejména:
- vykácení vzrostlých stromů (lípy, kaštany)
- provedení velkých parkovacích ploch (betonových, asfaltových)
- nevhodná úprava břehů rybníků na požární nádrže
- zkanalizování původních povrchových toků
- použití nevhodného typu dlažby
- neuspořádané vedení nadzemních kabelů atd.
Příklad nevhodného řešení veřejného prostoru charakterizovaného netradiční výstavbou a velkou rozlohou zpevněných ploch v jedné souvislé ploše(foto: MaČe • fotogalerie)
Záhumenní prostor
Změna obrazu vesnice v krajině je způsobená především nevhodně situovanými novostavbami a/nebo zánikem:
- hospodářských staveb, zejména stodol
- zahrad s ovocnými stromy
Na uvolněných parcelách nebo jejich blízkosti jsou územními plány navrhovány rozvojové plochy určené bydlení. Následně jsou zde projektovány hmotově odlišné novostavby rodinných domů. Někdy k tomuto dochází bez stavebního povolení nebo s povolením získaným až dodatečně jako náprava stávajícího stavu. Možnost odstranění staveb zpravidla není reálná ani v památkově či přírodně chráněném území, případně je k tomuto přistupováno zcela ojediněle.
Vlivem novostaveb nevhodného umístění a netradičních forem dochází k výraznému oslabení půdorysného uspořádání sídla i jednotlivých usedlostí. Narušeny jsou zpravidla rovněž dálkové panoramatické pohledy i harmonické působení sídelního obrazu v krajině.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Vesnice a veřejný prostor © Martin Čerňanský