Typlové stropy a konstrukce typlových stropů

Tzv. typlové stropy řadíme mezi polospalné stropy, přičemž protipožární úprava je tvořena omazáním nebo omítnutím z rubové nebo lícové strany stropu.

Typlové stropy omazané nebo omítané

Povalové stropy, resp. jejich obdobná varianta, se ve vesnickém stavitelství objevily ještě jednou, v závěru 18. a v 19. století, už jako polospalný strop s omítaným nebo omazaným povrchem, převzatý z oficiálního stavitelství.

Konstrukci těchto stropů tvořily namísto povalů hraněné trámy nebo trámky, kladené na sraz (přímo vedle sebe). Na vrchní nebo spodní straně byly trámy opatřeny kolíčky pro mazaninu. Jako varianta této protipožární a zároveň estetické úpravy se na spodní straně může vyskytovat rovněž rákos a omítka. Užívaly se zejména v jižních Čechách, kde se jim říkalo (a dosud říká) „typlové“ stropy.

Propojení trámů kolíky

Název pochází zřejmě z německého Diebel – kolík nebo hmoždinka, což současně naznačuje, že se sousedící trámy těchto stropů propojovaly do tuhého deskového útvaru pomocí dřevěných kolíků (lit. 011: J. Škabrada, str. číslo stránky bude doplněno).

Se souhlasem autora převzato z publikace
Lidové stavby.  Architektura českého venkova © Jiří Škabrada

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru