Síň – vstupní prostor domu, též mázhaus, pitvor či dům

Vstupní síň

Síň je komunikační prostor se vstupem do domu, pravděpodobně zprvu otevřený do krovu. Až později je zadní část síně vyhrazena přípravě pokrmů, případně doplněna o schodiště do patra.

U dvojdílné dispozice tvoří ve svém podstatě předsíň, skrz kterou se vchází do hlavní obytné místnosti. U trojdílné dispozice je situována upřodstřed, mezi obytným prostorem jizby (později světnice) a prostorem hospodářské funkce (komora a/nebo chlévy). (MaČe, doplněno)

Historický vývoj síně

Z hlediska historického vývoje představuje síň místnost druhotnou. Vyznačuje se tím, že původně neměla žádné topeniště; nebyla tedy vytápěna a sloužila především k hospodářským a komunikačním účelům. Také její vybavení bylo původně velmi jednoduché. Později je v souvislosti se zaváděním nepřímého vytápění zadní část síně vyhrazena kuchyňskému provozu ve formě kuchyňského koutu nebo stavebně oddělené černé kuchyně. Prvotní funkce síně se nejdéle udržela v horských oblastech. Na moravských Kopanicích se síň označuje i termínem „pitvor“ a v některých dále uvedených regionech dokonce jako „dům“ (V. Frolec, str. 196-197/poslední věta přesunuta z jiného umístění a doplněna).

Síň jako hlavní vstupní místnost českého (a vůbec středoevropského a východoevropského) lidového domu má jiný charakter než vstupní prostor lidového domu ve značné části jihovýchodní Evropy, kde nese název odpovídající českému výrazu „dům“ (je vybavena otopným zařízením a představuje základní jádro a také nejstarší část tamějšího obydlí) (V. Frolec, str. 196-197).

Ne zcela jasná zůstává otázka charakteru vstupního prostoru na území jihozápadní Evropy a v některých středoevropských zemích, kde termín „dům“ přešel na vstupní síň patrně až druhotně, v pozdějších obdobích. Tak lze vysvětlit i použití názvu „dům“ (v němčině „Haus“) pro vstupní síň na našem území (např. jihozápadní Čechy – Chodsko, severozápadní Slezsko, Vyškovsko, Moravskotřebovsko) (V. Frolec, str. 196-197).

Síňka

1. Zdrobnělina k síň;

2. Žudro (nářečně, jihovýchodní Morava) (V. Frolec, J. Vařeka, str. 197).

Loub

/ nářečně, Pojizeří

Prostor nad síní ( J. Vařeka, str. 117).

Mázhaus

Velká síň, ústřední prostora hlavně v přízemí a někde také v patře gotického a renesančního domu, z níž vedly vstupy do jednotlivých místností. Charakter mázhausu mají některé síně domů venkovských městeček (V. Frolec, str. 121).

Autoři původních hesel z publikace Lidová architektura. Encyklopedie © Václav Frolec, Josef Vařeka. Tématické uspořádání, úprava a doplnění hesel © Martin Čerňanský

Poznámky a citace k příspěvku:

FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.

Literatura a odkazy k tématu:

Přejít nahoru