Panské dvory a velkostatky, tj. dvory poplužní, feudální, vrchnostenské, církevní, hospodářské, zemědělské

Vrchnostenské dvory, tj. církevní a panské, představují samostatnou hospodářskou-správní jednotku tvořenou rozměrnými hospodářskými stavbami a rozlehlými zemědělskými pozemky. Starší označení vrchnostenského dvora je poplužní dvůr. V případě velké výměry zemědělské půdy se užívalo rovněž označení velkostatek a to nejen pro hospodářskou-správní jednotku, ale v přeneseném slova smyslu i pro stavby.

Panské dvory a velkostatky
Zakládání velkých hospodářských dvorů souvisí s klášterním a šlechtickým podnikáním. Panské dvory jsou situovány ve vesnicích nebo na jejich okraji, případně u zámků. Jako příklad lze uvést Brocno (okres Litoměřice), Mory (Louny) a Vintířov (Chomutov). Nové dvory velkostatků jsou rovněž zakládány uprostřed obhospodařované půdy ve volné krajině. Příkladem může být doslova nový dvůr nedaleko obce Psinice (okres Jičín) nebo Hlince (Plzeň-sever). Mapy © ČÚZK.

Umístění panských dvorů

Šlechtické podnikání v renesanci vede k zakládání panských dvorů. Velkostatky, resp. hospodářské dvory, jsou situované uprostřed vesnice nebo na jejím okraji. Okrajová poloha dvorů je častá rovněž v případě měst. Dvory ovšem mohou stát také uprostřed obdělávané půdy, doprovázeny chalupami nevolníků situovanými v nedaleké vzdálenosti.

Velké hospodářské dvory se stávají součástí renesančních i barokních zámeckých areálů a někdy tvoří jejich čestné dvory.

Skladba panského dvora

Panské dvory jsou členěny na část

  • obytnou (bydlení správce)
  • stájovou (stáje, chlévy)
  • skladovou (stodoly, kolny, sýpky)

Později narůstají objemy hospodářských staveb i prostory nové funkce.

Jiného chrakteru jsou dvory usedlostí, které jsou pouze hospodářskou jednotkou a dvůr je zde chápan zpravidla jen ve významu volného prostranství vymezeného domem a hospodářskými stavbami usedlostí.

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole Panské dvory a velkostatky, tj. dvory poplužní, hospodářské, zemědělské © Martin Čerňanský

Text vznikl doplněním a úpravou přednášky:

ČERŇANSKÝ, Martin. Vliv zemědělství na utváření venkovského prostředí, sídel a staveb [přednáška], Praha: 2010

Poznámky a citace k příspěvku:
Literatura a odkazy k tématu:

Poplužní dvůr. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-7-28]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Poplužní dvůr

Dvorec. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-7-28]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Dvorec

Meierhof. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-7-28]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Meierhof

ŽIŽKA, Jan. Hospodářské dvory bývalých panství v Čechách. 2. vydání. Praha: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech v Praze, 2018. ISBN 978-80-86516-92-9.

ČERŇANSKÝ, Martin. PAMÁTKY A LIDOVÁ ARCHITEKTURA ČR. URN:NBN:cz-nk2008545.

Přejít nahoru