Valba a polovalba u strmých a šikmých střech
Valbou nebo polovalbou rozumíme šikmou část střechy, umožnující snadný odtok dešťových srážek i tajícího sněhu nad rámec dalších funkcí střešního pláště. Oproti valbě zaujímající celou výšku střešní konstrukce se polovalba vyznačuje výškou poloviční, či ještě menší. Uplatnění valeb a polovaleb přirozeně odpovídá stavbám s valbovými nebo polovalbovými střechami (MaČe).
Valba
1. Zešikmená trojúhelníková část střechy na užší straně domu. Střecha s valbou je označována jako čtyřokapová nebo valbová střecha;
2. Ve významu pavlač (nářečně, Chodsko) (V. Frolec, J. Vařeka, str. 242).
též
Valbička
Malá valba, která seřezává vrchol štítu u sedlové střechy (J. Vařeka, str. 242).
též
Nástrešnik
/ nářečně, moravsko-slovenské pomezí
Malá předsazená valbička (J. Vařeka, str. 131).
též
Valbové podlomení
Podlomenice, viz samostatné heslo Lomenice a podlomenice
Polovalba
Malá valba s okapem položeným u hřebenu (hřebenová polovalba) nebo u okapu střechy (okapová polovalba, viz heslo valbové podlomení výše). Střecha s polovalbou je označována jako polovalbová střecha; (V. Frolec, str. 172/doplněno text kurzívou a druhou větu).
též
Slamek
/ nářečně, Těšínské Slezsko
Malá polovalba u vrcholu střechy (V. Frolec, str. 199).
též
Šup
/ nářečně, východní Čechy
1. Šup je vrchní část zkoseného štítu. Zkosení je zpravidla provedeno seříznutím krajních krokví tvořících ramena štítu v místě spojujícího hambalku. V těchto místech jsou připojeny trámky, jejichž druhý konec je uložen na vrchoul předposlední příčné vazby krovu. Na Valašsku je zkosení štítu, resp. střechy, označováno „ šuty “, „ na pohlavek “, na jihovýchodní Moravě „ šop “, „ spúšťka “ aj.; (lit. 016: V. Frolec, str. 229/upraveno).
2. Polovalba, valbička
3. Záklopa
4. Kabřinec (V. Frolec, str. 229/upraveno).
Obdobnou funkci jako polovalby plnily tvarově podobné jehlanové kabřince. Kabřince a následně i polovalby představovaly konstrukčně i řemeslně náročnější řešení, byly proto nahrazeny sedlovými střechami s trojúhelníkovými štíty namísto pološtítu. Později plní ochrannou funkci štítu přesah střechy s mladší vaznicovou konstrukcí. (MaČe)
Autoři hesel z publikace Lidová architektura. Encyklopedie © Václav Frolec, Josef Vařeka
Poznámky a citace k příspěvku:
[-]
Literatura a odkazy k tématu:
FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.