Nábytek a vybavení interiéru ke stolování, práci i odpočinku

Nábytek je vnitřní zařízení příbytku, které slouží k sezení, ležení, ukládání věcí, k práci a ke stolování. Vybavení lidového interiéru nábytkem bylo poměrně skromné až do 2. poloviny 18. století, kdy se na venkově zejména v zámožnějších usedlostech rozšířily malované a částečně také vykládané kusy nábytku (J. Vařeka, str. 114-115).

Sedací nábytek

Rohová lavice

Různě konstrukčně řešená lavice svírající pravý úhel u stolu v rohu světnice, v tzv. svatém koutě. Sloužila k sezení i ke spaní (V. Frolec, str. 184).

Židle

Nábytek určený k sezení nebo práci, umístěný ve světnici u jídelního stolu, tkalcovského stavu atd. V nejrozšířenější variantě opatřená čtyřnožka s opěradlem (MaČe, doplněno).

Kozlík

Třínožka (J. Vařeka, str. 100/kráceno).

Lehací nábytek

Hlavním prostorem užívaném v tradičním domě ke spaní byla jizba, později světnice. Kromě lehacího nábytku byl ke spaní užíván rovněž nábytek sedací, případě podlaha v závislosti na věku a postavení. Dnes je této funkci vyčleněna samostatná místnost, tj. ložnice. (MaČe, doplněno)

Postel, lavice

Rodiče spali na posteli, starší děti a čeleď na lavicích u stěny. Někdy se spalo i na podlaze, na niž se rozkládala na noc sláma. Děti spávali na horní ploše pece. Novorozeňata byla ukládána do závěsných kolébačů a různých druhů kolíbek.

Staří rodiče odpočívali ve výměnku nebo spali společně s ostatními členy rodiny. V letních měsících odcházela mládež na noc na půdu, do stodoly a jiných hospodářských prostor; čeledíni spávali na speciálně upravených lůžkách („palác„) ve chlévech. Mladí manželé spali i v komorách.

S rozvojem půdorysné skladby domu se vytvářely podmínky pro větší oddělení příslušníků rodiny a dvora. Kromě půdorysného uspořádání (dvoutraktové řešení, obyvání dříve nevytápěné zadní části domu) souvisí rovněž s uspořádáním výškovým (využití podkroví pro bydlení, patra s parádní světnicí dříve určenou jen pro hosty apod.)

Některé zvláštnosti při spaní existovaly ve velkorodinných obydlích. V současnosti se projevuje maximální snaha po samostatném bydlení rodičů a dětí (Frolec, 1983, str. 206).

Palác

1. Dřevěná plošina pod stropem poblíž pece. Ukládaly se na ni různé věci a také se na ní spávalo. Byla zavěšena na stropním trámu, opírala se o sloup a zabírala čtvrtinu až třetinu světnice. Na palác se dostávali přehoupnutím z pece.

2. Vyvýšená palanda ve stáji; spával na ní čeledín. Paláce začaly mizet ze světnic koncem 1. poloviny 19. století (Frolec, 1983, str. 152).

3. Ve slohové architektuře stavba, např. Černínský palác, Schvarzemberský palác (MaČe)

Palanda

1. Jednoduché lůžko z prken. Nářečně „palác“, „palata“ (nářečně, východní Morava), „moranec“ (Frolec, 1983, str. 152/kráceno o výraz „palanka„, nářečně, jižní Slovenska).

2. Dnes též patrová postel se dvěmi dětskými lůžky pro spaní ve dvou úrovní, odvozeno právě ze spaní pod stropem (MaČe, doplněn šedý text, i výše)

Pohrádka

1. Zápraží (Slezsko).

2. Postel, palanda (Valašsko, Slovácko) (Frolec, 1983, str. 170).

Úložný nábytek

Kredenc

též

Suden (nář., Chodsko, Plzeňsko)

Misník (skříňka na nádobí), který stával na opačné straně dveří při téže stěně jako kamna (J. Vařeka, str. 217/doplněn text v závorce).

Truhla

Nábytek sloužící k ukládání nejrůznějších předmětů, zpravidla však oděvů. Doloženy jsou ovšem rovněž truhly na obilí.

Cechovní truhla

Kromě truhel sloužících potřebám bydlení se můžeme setkat rovněž s tzv. cechovními truhlami či truhlicemi. Tyto truhly sloužily cechům k ukládání a uchování důležitých listin nebo předmětů, případně též peněz. [1] (MaČe, doplněno).

Police

Římsa

2. Police (nářečně) (V. Frolec, str. 189/kráceno).

Autoři hesel z publikace Lidová architektura. Encyklopedie © Václav Frolec, Josef Vařeka

Poznámky a citace k příspěvku:

FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.

[1] Cechovní truhla. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-4-27]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Cechovní truhla

Literatura a odkazy k tématu:

Furniture. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-4-27]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Furniture

Přejít nahoru