Návesní vesnice čočkovitého půdorysu – rozmístění staveb a vějířovitá plužina

Vrcholně středověké návesní vesnice mohou být charakterizovány různým tvarem půdorysu, více či méně pravidelným. Mezi pravidelnější tvary náleží rovněž půdorys „čočky“, vyznačující se největší šířkou uprostřed návesního prostoru. V důsledku takto uspořádaných usedlostí získává plužina charakteristické členění, vyznačující se vějířovitě uspořádanými polnostmi.

Návesní vesnice čočkového půdorysu
Návesní vesnice s návsí čočkovitého půdorysu a vějířovitě rozvrženou plužinou ve formě širokých lánů nebo užších polních pásů. Příkladem středověkého založení je obec Hrutkov (okres Jindřichův Hradec) a Chodský Újezd (Tachov). Ortofotomapa © Seznam.cz, a.s., historické mapy © ČÚZK.

Náves

Vesnická sídla se vyznačující návsí “čočkovitého” tvaru půdorysu.Náves vymezují dvě návesní fronty, které se k okrajům návesního prostoru plynule přibližují, avšak nestýkají v důsledku místní komunikace procházející obcí.

Původně volná náves mohla být později zastavěna domkářkou zástavbou menšího měřítka nebo využita k hospodářskému účelu zbudováním rybníků pro chov ryb.

Plužina

Rozšíření návsi ve střední části vedlo k tzv. “vějířovitému” uspořádání plužiny v bezprostředním okolí obce, odpovídající „vyklenutí“ návesních front zástavby. Staršího původu jsou přitom široké polní lány, mladšího uzké pásy nebo pruhy. V tomto případě se nutně nemuselo jednat o pozdější založení vsi, ale rovněž o možnou přeměnu starší plužiny nebo jen podélné rozdělení lánů v důsledku dělení usedlostí.


Výhodou vějířovitého uspořádání je plynulé rozvržení pozemkové držby v „rohových“ úsecích návesního prostoru, kde často vede i místní komunikace procházející podélně návesním prostorem.

Autor textu a fotodokumentace k Návesní vesnice oválného půdorysu © Martin Čerňanský

Text vznikl doplněním a úpravou přednášky:

ČERŇANSKÝ, Martin. Vliv zemědělství na utváření venkovského prostředí, sídel a staveb [přednáška], Praha: 2010

Poznámky a citace k příspěvku:

FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.

ŠKABRADA, Jiří. Lidové stavby: architektura českého venkova. Praha: Argo, 1999. ISBN 80-7203-082-5.

Literatura a odkazy k tématu:

Typy vesnických sídel v Čechách (1935)
Typy venkovského osídlení na Moravě (1946)
Základní problematika urbanistické struktury .. (1955)
Zaniklé středověké osady a jejich plužiny .. (1983)
Encyklopedie. Lidová architektura (1983)
Lidová architektura (1996)
Lidové stavby. Architektura českého venkova (1999)

Ústřední archiv zeměměřictví a katastru

Přejít nahoru