Skanzen Kouřim – Muzeum lidových staveb v Kouřimi, stavby, expozice a kulturní akce

Skanzen v Kouřimi je situován ve velkém sadu na okraji města Kouřim v lokalitě zvané Na hrázce, asi 1 km od centra města. Nedaleko od skanzenu se nalézají rozsáhlá archeologická naleziště dokládající staré slovanské osídlení.

mapa: Kouřim a okolí

Okolí Kouřimi na mapě stabilního katastru z roku 1841

Mapa stabilního katastru z roku 1841 zachycující nezastavěné území jihovýchodně od Kouřimi. Světle zeleně louka s ovocnými stromy, na které byly situovány zachráněné objekty.
Muzeum lidových staveb Kouřim, okres Kolín, Historická mapa © ČÚZKfotogalerie

Záchranný skanzen

Skanzen v Kouřimi budovaný od roku 1972 původně vznikal jako záchranný regionální skanzen zánikem ohrožených objektů lidové architektury. Důvodem byla výstavby vodní nádrže Želivka na dolním toku stejnojmenné řeky a úsilí zachránit alespoň vybrané lidové stavby ze zátopové oblasti. Prostředí kouřimského muzea v přírodě je tvořeno terénem typickým pro oblast středočeské pahorkatiny.

Historie a koncepce skanzenu

První část kouřimského skanzenu byla nejširší veřejnosti zpřístupněna již v roce 1976. Po vybudování vodní nádrže došlo ke změně původní koncepce a skanzen měl být specializován na ukázky stavebních technik užívaných v lidovém stavitelství celé České republiky.

mapa: Skanzen v Kouřimi

Muzeum lidových staveb v Kouřimi na ortofotomapě

Mapa Muzea lidových staveb v Kouřimi, zachycující přemístěné objekty situované převážně podél středové komunikace vedoucí ovocným sadem.
Muzeum lidových staveb Kouřim, okres Kolín, Foto © MaČefot
ogalerie

I tato koncepce však byla na počátku devadesátých let minulého století upravena včetně přepracování zastavovací studie. V rámci tohoto došlo ke zmenšení sběrné oblasti a to převážně na území středních, severních a východních Čech.

Muzeum v Kouřimi je zapsáno v Ústředním seznamu kulturních památek ČR a je ve správě oddělení Regionálního muzea v Kolíně.

Expozice bydlení a hospodaření

foto: Stálá expozice bydlení

Světnice domu se sporákem i dalším vybavením domácnosti

Běžnou součástí vybavení světnice domu je kromě sporáku dřevěný nábytek sloužící k ukládání kuchyňských potřeb.
Muzeum lidových staveb Kouřim, okres Kolín, Foto © MaČefotogalerie

V interiérech zpřístupněných staveb se nachází dobový nábytek či dílenské vybavení. Dále se stálé tématické expozice soustřeďují především na hospodářské nářadí a stroje nebo na předměty a drobné náčiní sloužící při domácím zpracováním mléka a mléčných výrobků. U obytných staveb je prezentováno bydlení v období 19. století včetně kombinace s domáckou výrobou (malý tkalcovský stav u rychty ze Semilska) nebo venkovská domácnost mezi světovými válkami u domu z Jílového.

Kulturní akce a programy

Kromě samotných staveb doplněných o interiérové expozice bydlení a hospodaření je v muzeu lidových staveb v Kouřimi připravována pro návštěvníky i řada kulturních akcí a doprovodných programů. Zaměřují se především na lidová řemesla, svátky a velikonoční tradice v lidové kultuře nebo slavnosti folklórního charakteru. Mezi nejznámější patří masopust a Hromnice.

Nechybí ani tématické výstavy vztahujcí se k problematice lidového stavitelství včetně několika stálých modelů lidových staveb z oblasti středních nebo severních Čech.

Domy a hospodářské stavby, drobné objekty

Muzeum lidových staveb v Kouřimi tvoří stavby přemístěné z prostředí zanikajících obcí. V současnosti se v kouřimskému skanzenu nalézají objekty pocházejí z období 17. až 19. století.

Roubené stavby v areálu skanzenu v Kouřimi

foto: Stavby přemístěné do muzea

Roubený hospodářský objekt v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Převážně roubený hospodářský objekt situovaný u menší hospodářské usedlosti z Budče nad Sázavou.
Muzeum lidových staveb Kouřim, okres Kolín, Foto © MaČefotogal
erie

Mezi nejstarší stavby přemístěné do kouřimského muzea v přírodě náleží roubená polygonální stodola z Durdic, roubený špýchárek z Hrádku a poloroubený špýchar a chalupnická usedlost z Budče.

Další stavby ve skanzenu

V další etapě byla do skanzenu přemístěna pískovcová brána z Tismic a postaven statek z Týřovic, roubená polygonální stodola ze Želejova a roubená kovárna ze Starého Bydžova.

foto: Roubená stodola v muzeu

Skanzen Kouřim - polygonální stodola s doškovou krytinou

Dvanáctiboká roubená stodola ze Želejova, vyznačující se vysokým krovem krytým doškovou krytinou.
Muzeum lidových staveb Kouřim, okres Kolín, Foto © MaČefotoga
lerie

Později byly v kouřimském skanzenu vystavěny i další stavby,ležící již mimo oblast středních Čech. Mezi tyto náleží roubený dům podkrkonošské rychty z Bradlecké Lhoty a polohrázděný patrový dům z osady Kamenná náležející k obci Jílová u Děčína.

V rámci plánované dostavby Muzea lidových staveb v Kouřimi bylo naplánováno rovněž přemístění objektů z ostatních regionů České republiky. Mězi těmito jmenujme kostel z Dolních Kralovic, větrný mlýn z Borovnice nebo chalupu z Nové Starosti.

Drobné stavby – boží muka, kříž a zvonička

Zároveň byly do skanzenu v Kouřimi soustřeďovány i drobné stavby pocházející převážně z oblasti Kolínska. Jednalo se o boží muka, kříž a zvoničku. V ovocném sadu nechybí ani včelí úly.

foto: Modely lidových staveb

Modely lidových staveb v kouřimském skanzenu

Součástí interiérové expozice je rovněž několik modelů lidových staveb, zpřístupněných v podkroví domu.
Muzeum lidových staveb Kouřim, okres Kolín, Foto © MaČefotogalerie

Autor textu a fotodokumentace ke kapitole Skanzen Kouřim – stavby, expozice a kulturní akce © Martin Čerňanský

Literatura a odkazy k tématu:

Oficiální informace o skanzenu v Kouřimi včetně přehledu aktuálních kulturních akcí a doprovodných programů jsou k nalezení na internetových stránkách muzea. Z těchto stránek byly čerpány rovněž některé časové a místopisné údaje vztahující se k historii a stavbám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru