Kuchyňské nádobí z keramiky, skla, porcelánu a kovu
Movité vybavení interiéru domu nebo chalupy je v muzejních sbírkách zastoupeno předměty sloužícími bydlení. Vedle nábytku se tedy jedná především o vybavení domácnosti kuchyňským nádobím.
foto: Kuchyňské nádobí
Zadní část vstupní síně vyhrazená kuchyňskému provozu. V nikách jsou umístěny police s kuchyňským nádobím.
Lokalita ani okres nezveřejněn, Foto: MaČe • fotogalerie
Vybavení domácnosti
Sbírkové předměty dokumentují úroveň zařízení domácnosti především v souvislosti s přípravou teplých a studených pokrmů, pro které slouží kuchyňské nádobí nejrůznějšího materiálového provedení.
Nádobí z keramiky, skla a porcelánu
Vybavení domácnosti a zejména kuchyňské části domu nebo chalupy dokládá především keramika, lidové sklo a porcelánové zboží. Keramika je zastoupena všemi hlavními typy, představovanými bělninou, hrnčinou, kameninou a nechybí často ani na výrobu náročnější majolika a fajáns.
Měďěné a mosazné nádobí
Přidruženo je samozřejmě i nádobí měšťanského typu vyrobené z tenkostěnného kovu. Nejčastěji se jedná o měď nebo mosaz – měděné a mosazné nádobí. Mladší kovové nádoby byvají často opatřovány i povrchovou úpravou, tzv. smaltem – smaltované nádobí. V současnosti jsou k výrobě moderního kuchyňského nádobí používány i ušlechtilé kovy, jako např. titan – titanové nádobí.
Hrnce, naběračky, pánve a ošatky
foto: Nádobí v kuchyňském koutu
Kuchyně s výklenkem doplněným policemi s nejrůznějším kuchyňským nádobím. Nechybí zde hrnce, ošatky ani síta.
Lokalita ani okres nezveřejněn, Foto: MaČe • fotogalerie
Kromě hrnců nejrůznější velikosti včetně těch drátovaných náleží mezi běžné vybavení domácnosti rovněž rozličné naběračky a pánve, hmoždíře, proutěné ošatky, síta atd.
Později je sortiment kuchyňského zboží rozšiřován o další typy nádobí a následně i kuchyňské spotřebiče.
Autor textu a fotodokumentace ke kapitole
Kuchyňské nádobí © Martin Čerňanský