Muzea a skanzeny v ČR – seznam skanzenů a muzeí v přírodě, 2 typy prezentace
Lidová architektura je v ČR prezentována dvojím způsobem. První představují skanzeny a druhý národopisná muzea. Na území ČR v současnosti nalezneme více než desítku skanzenů lidové architektury, přičemž pro některé je významově vhodnější použít názvu muzeum lidové architektury nebo muzeum v přírodě či pod širým nebem.

Skanzen nebo muzeum?
Jedná se zejména o případy, kdy skanzen tvoří vesnická památková rezervace a jehož základem jsou historické stavby situované na původním místě oproti stavbám přemístěným z nejrůznějších příčin z jiného prostředí. Zjednodušeně se dá řící, že se jedná o „památkářský“ přístup. Druhý a převážně již „muzeální“ přístup reprezentují právě nově založené skanzeny lidové architektury, snažící se představit zanikající lidovou architekturu určitého regionu především formou stavebních replik nebo vhodnější formou přemístění (transferu) ohrožených a zanikajících historických staveb.
V řadě případů se však jedná o kombinaci a to nejen obou přístupů, ale rovněž staveb stojících na původním místě nebo přemístěných z jiných lokalit.
Muzeum lidové architektury
Muzeum lidové architektury (muzeum pod širým nebem) představuje dochovaná historická vesnice, do jejíž volných stavebních proluk a okrajových částí jsou přenášeny především zánikem ohrožené stavby z nejbližšího okolí. Výhodou těchto muzeí jsou především původní prostorové vazby většiny staveb a autentické kvality dochované nebo přenesené zástavby. Nevýhodou se naopak stává určitá sezónní opuštěnost původně obydlených obytných staveb nebo denně využívaných hospodářských objektů.
Ačkoliv s ohledem na předchozí charakter osídlení nemusí být pravidlem, většinu staveb tvoří zástavba historické vesnice nebo osady, o čemž svědčí právě výše uvedené prohlášení za vesnickou památkovou rezervaci. Přenesených a znovu postavených staveb je zde méně, avšak i tyto stavby jsou autentické, byť se již nacházejí v odlišné lokalitě než v době jejich výstavby.
Z uvedených důvodů je proto vhodnější výraz skanzen nepoužívat, přestože je někdy užíván i v oficiálních názvech, a upřednostnit výraz muzeum lidové architektury. Typickým příkladem muzea lidové architektury je Národopisné muzeum Slánska Třebíz, Muzeum Kroměřížka Rymice u Holešova, Muzeum Lidové architektury Českého středohoří Zubrnice a Hanácký skanzen (lépe muzeum) Příkazy u Olomouce.
Skanzen lidové architektury
V Encyklopedii lidové architektury je skanzen definován jako instituce nebo její zvláštní část, která usiluje o vědeckou interpretaci důležitých složek způsobu života a kultury lidu v minulosti a to formou speciální expozice ve volné přírodě. Hlavní součástí skanzenu jsou lidové stavby umístěné s ohledem na zdokumentované prostorové, časové, společenské, ekonomické, přírodní a jiné vazby, přičemž tyto se promítají rovněž do vybavení staveb. Muzea v přírodě plní nezastupitelnou dokumentační a výchovnou úlohu. Naše republika je zastoupena ve Svazu evropských muzeí v přírodě, anglicky Association of European Open Air Museums. [1]
Skanzen lidové architektury je možné definovat jako nově budované muzeum v přírodě, založené „na zelené louce“ ve vybrané lokalitě charakterizované vhodnými podmínkami z hlediska velikosti parcely, přírodního prostředí, snadné dopravní dostupností, atd.
Podnětem k založení skanzenů byly často nepřiměřené technické zásahy v krajině (důlní činnost), budování rozsáhlých inženýrských děl (vodní nádrže) nebo nezvykle rychle zanikající dřevěná zástavba v poválečném období (Beskydy), atd.
Stavby ve skanzenech jsou nebo ponejvíce mají být zastoupeny stavbami přesunutými z ohrožených lokalit a blízkého i širšího okolí. V mnoha případech však i s ohledem na ekonomickou náročnost přesunů (zejména zděných staveb nebo zděných částí staveb dřevěných, např. podezdívky, kuchyně s topeništi a komíny, chlévy, atd.) dochází k budování kopií – stavebních replik vybraných objektů.
Obecnou nevýhodou stavební repliky ve smyslu kopie zanikajících (namísto záchrany originálu) nebo ojediněle ještě existujících objektů je ztráta autenticity (historické věrohodnosti) stavby, způsobená použitím nového materiálu včetně jeho nepůvodního opracování. Nízká úroveň řemeslného zpracování je obecným problémem zejména neomítaných částí staveb, vyzděných z nepravidelného kamene.
Jistým nedostatkem je rovněž nepůvodní umístění staveb a nepřirozené prostorové vazby podléhající požadavkům nového provozu a funkčního využití muzejní expozice.
Národopisné expozice a sbírky
Nejvýraznější předností a nedílnou součástí muzeí i skanzenů je veřejné zpřístupnění interiérů obytných a hospodářských staveb. V jejich prostorách jsou podle zaměření muzea soustředěny a instalovány stálé nebo dočasné expozice.
Bydlení a lidový nábytek
Tématicky zaměřené národopisné sbírky dokládající bydlení a způsob života různých společenských vrstev obyvatel v určitém časovém období. Vedle movitého vybavení lidovým nábytkem jsou součásti expozic i domácí předměty každodenní potřeby nebo naopak předměty určené pouze pro slavnostní chvíle.
Hospodaření a zařízení
Kromě bydlení se sbírky zaměřují rovněž na charakteristický způsob hospodaření v určité regionální oblasti. Expozice proto doplňují nejrůznější výrobní zařízení včetně ukázky tradiční zemědělské nebo řemeslné výroby.
Kulturní akce
V prostředí muzeí a skanzenů se rovněž konají pravidelné kulturní akce, zejména lidové slavnosti nebo oslava křesťanských svátků spojených s lidovými zvyky, výzdobou interiéru a přípravou svátečních pokrmů.
Lidové slavnosti a křesťanské svátky
Lidové slavnosti zastupují především pravidelné jarmarky, masopusty a stavění májky. Křesťanské svátky zastupují zejména Velikonoce, advent a Vánoce.
Seznam skanzenů a muzeí v přírodě v ČR
Nejrozsáhlejším a nejnavštěvovanějším skanzenem v ČR je skanzen Rožnov pod Radhoštěm, historicky nejstarším je muzeum a skanzen Přerov nad Labem. Nejvíce skanzenů (muzeí lidové architektury) je zastoupeno ve Středočeském kraji, kde nalezneme čtyři. Ve Zlínském kraji jsou dvě muzea lidové architektury a po jednom v Jihomoravském, Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji.
NÁZEV SKANZENU / MUZEA | Lokality
Valašské muzeum v přírodě | Skanzen Rožnov pod Radhoštěm
Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je naším nejrozsáhlejším muzeem v přírodě, zpřístupněném již roku 1925. Expozice Valašského muzea tvoří Dřevěné městečko a později dokončená Valašská dědina a Mlýnská dolina.
Soubor lidových staveb a řemesel Vysočina | Hlinsko(Betlém), Veselý Kopec a osady
Muzeum v přírodě Vysočina budovaný od roku 1967 (zpřístupněn 1972) se rozkládá ve městě Hlinsku (Betlém) a několika osadách obce Vysočina. Je zaměřen také na technické památky a výrobní zařízení s využitím původním i přenesených staveb.:
Polabské národopisné muzeum | Přerov nad Labem
Historie skanzenu se vztahuje již k roku 1895, ale znovuotevření proběhlo až rokem 1967. Záchranné muzeum určují přenesené stavby z oblasti středočeského Polabí a dochovaná zástavba Přerova nad Labem. Muzeum a Skanzen Přerově nad Labem.
Národopisné muzeum Slánska | Třebíz
Muzeum v Třebízi bylo založené roku 1969 a je tvořeno původní návesní vesnicí ležící v rovinaté krajině Slánska a charakterizované převahou objektů vyzděných z kamene. Historii třebízského mu naleznete na stránce Muzeum Třebíz.
Muzeum středočeské vesnice | Kouřim
Skanzen Kouřim založený roku 1972 leží ve velkém sadu na okraji města Kouřim a vznikl na základě potřeby zachránit vybrané stavby ze zátopové oblasti Želivky.
Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy | Strážnice
Výstavba skanzenu Strážnice byla zahájena roku 1973 za účelem zachytit rychle mizející obraz slovácké vesnice z přelomu 19. a 20. století. V blízkosti muzea leží areál, ve kterém se koná proslulý Mezinárodní folkloristický festival – Strážnické slavnosti.
Soubor lidových staveb východní Hané | Rymice u Holešova
Muzeum Kroměřížska v Rymicích u Holešova bylo založené roku 1977 a je tvořeno stavbami v historické vesnici Rymice s typickou hanáckou architekturou v obci a tzv. Hejnici. Mnohé původní objekty jsou obydleny nebo slouží osvětové funkci.
Muzeum lidové architektury Českého středohoří | Zubrnice
Muzeum lidové architektury v Zubrnicích založené roku 1988 je tvořeno historickou vesnicí v kopcovité krajině Českého středohoří, do které jsou přenášeny další drobné stavby.
Hanácký skanzen | Příkazy u Olomouce
Hanácké muzeum v Příkazech bylo slavnostně otevřeno roku 1994 a v historické vesnici lze zhlédnout fenomén zdejší oblasti – hanácké domy se žudry a špaletové stodoly.
Muzeum vesnických staveb středního Povltaví | Vysoký Chlumec
Skanzen ve Vysokém Chlumci založený budovaný od roku 1999 soustřeďuje nechráněné a zánikem ohrožené stavby z oblasti Sedlčanska.
Západočeský skanzen | Chanovice
Záchranný skanzen realizovaný pro ohrožené stavby lidového stavitelství jihozápadních Čech s několika přemístěnými stavbami z okolního terénu. V nedaleké tvrzi přestavěné na zámek expozice lidového hračkářství.
Autor textu a fotodokumentace Muzea lidové architektury a skanzeny v ČR © Martin Čerňanský
Poznámky a citace k příspěvku:
[1] FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, str. 124, heslo Skanzen J. Frolec, Praha 1983.