Plynový a elektrický sporák, kombinovaný sporák
Plynový nebo elektrický sporák, stejně jako sporák kombinovaný, náleží mezi kuchyňské spotřebiče rozšířené ve venkovském domě až v průběhu 20. století.
Starší typy plynových a elektrických sporáků zastupují přenosné stolové sporáky z kovu, opatřeného smaltováním nejčastěji bílé barvy. Od starších kovových sporáků na dřevo nebo uhlí se formou podstatně neliší. Jsou továrně vyráběné v řadě obdobných variant, přičemž podstatné úpravy souvisí především s nahrazením příkládání tuhého paliva přívodem plynu nebo elektrické energie.
Plynový sporák s kruhovými hořáky na vaření a vestavěnou pečící troubou. Sporák je vyroben ze smaltovaného plechu.
Lokalita nezveřejněna, okres Ústí nad Orlicí, Foto © MaČe • fotogalerie
Obsluha a čistota provozu
Ačkoliv se celková podoba plynového nebo elektrického sporáku zpočátku nijak výrazně neliší od starších smaltovaných typů na tuhé palivo, diametrálně odlišným se stává jejich nenáročná obsluha. Na plynových a elektrických sporácích přibývají otočná tlačítka sloužící k jejich ovládání i plynulé regulaci.
V porovnání s vývojově staršími kuchyňskými sporáky na tuhé palivo je nespornou výhodou těchto již výhradně kuchyňských spotřebičů čistota jejich provozu. Oproti kamnům je se navíc jejich funkce omezuje výhradně na kuchyňské potřeby, zatímco ohřívání vzduchu v místnosti se stává vedlejším a často nežádoucím účinkem provozu.
Plynový sporák
U plynových sporáků slouží na vaření několik samostatných kruhových hořáků a na pečení pod troubou umístěná trubka s postranními plynovými hořáky.
Plynový sporák s hořáky
Starší typy sporáků na plyn zastupují přenosné stolové sporáky z kovu opatřeného smaltováním nejčastěji bílé barvy. Od starších sporáků na tuhé palivo se vzhledem příliš neliší a jsou továrně vyráběné v řadě obdobných variant.
U plynových sporáků slouží na vaření několik samostatných kruhových hořáků a na pečení pod troubou umístěná trubka s postranními plynovými hořáky. Kromě tohoto se plynové hořáky později užívají i samostatně, resp. na tlakových láhvích plněných propan-butanem.
Obsluha plynových sporáků – ventily a regulace
Ačkoliv se celková podoba plynového sporáku zpočátku nijak výrazněji neliší od starších smaltovaných typů na tuhé palivo, diametrálně odlišným se stává jejich nenáročná obsluha.
K ovládání již slouží otočná tlačítka nebo ventily umožňujícími snadnou a plynulou regulaci přívodu plynu a tedy hoření.
Ačkoliv se celková podoba plynového sporáku zpočátku nijak výrazněji neliší od starších smaltovaných typů na tuhé palivo, diametrálně odlišným se stává jejich nenáročná obsluha.
K ovládání již slouží otočná tlačítka nebo ventily umožňujícími snadnou a plynulou regulaci přívodu plynu a tedy hoření.
Elektrický sporák
U elektrických sporáků slouží k vaření varná plocha, proměňující se od starších samostatných ploten kruhového tvaru po v současnosti užíváné sporáky se sklokeramickou deskou nebo sporáky indukční. Kromě čistoty provozu se sklokeramický nebo indukční sporák vyznačuje i snadnou omyvatelnosti povrchu, od sklovarné nebo indukční desky po nerezový plech užívaný pro výrobu těchto moderních sporáků.
Kombinovaný sporák
Vedle výše uvedených typů sporáků jsou časté i kombinované sporáky, užívané později. Tyto sporáky jsou charakterizované kruhovými plynovými hořáky a elektrickou pečící troubou.
Autor textu a fotek ke kapitole Plynové, elektrické a kombinované sporáky © Martin Čerňanský
Poznámky a citace k příspěvku:
Literatura a odkazy k tématu:
Kitchen stove. In: Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. Wikimedia Foundation 2001–, [cit. 2024-4-27]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Kitchen stove