Údolní vesnice a lánová plužina – vesnice vrcholného středověku
Základní půdorysné schéma údolní vesnice spočívá ve více či méně rozptýleném situování zemědělských usedlostí podél vodního toku. Nejníže v údolní poloze protékající tok zpravidla představoval podélnou osu sídelního útvaru, charakteristickoého pro výše položené podhorské a horské oblasti vyznačující se členitější morfologií terénu.
Údolní vesnice
V době založení zpravidla nepřístupná a podmáčená potoční niva byla později kultivována a doplněna o komunikaci vedoucí podél potoka nebo potok křižující. Kromě zpevnění břehů a napřimování vodního toku docházelo rovněž k výstavbě spojujících lávek a později mostů. Vzdálenost usedlostí od potoka a více či méně souběžné komunikace se zpravidla liší v závislosti na poloze neohrožované pravidelnými záplavami výše na terase. Proměnlivá je rovněž vzdálenost jednotlivých usedlostí mezi sebo ve směru podélném.
Údolní lánové vesnice středověkého původu se zástavbou typickou pro daný region se vyskytují v řadě oblastí naší republiky, včetně CHKO Jeseníky uváděné výše.
Pole, meze a mezní pásy
Středověká pole byla dlouhá a úzká, neboť se pluh špatně obracel. Ve směru příčném byla pole zvlněná, tvořená polními lány (“záhony”) a
mezemi z hlíny a sesbíraného kamení pro vyrovnání výšky, případně strouhami (“rozory”) pro odvod vody.
Po mezích se dochovaly tzv. mezní pásy, dělené podle sklonu terénu na valovité, schodkovité a terasovité (nejvíce svažitý terén).
Autor textu a fotodokumentace k Návesní lánové vesnice © Martin Čerňanský
Text vznikl doplněním a úpravou přednášky:
Poznámky a citace k příspěvku:
FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.
ŠKABRADA, Jiří. Lidové stavby: architektura českého venkova. Praha: Argo, 1999. ISBN 80-7203-082-5.
Literatura a odkazy k tématu:
Typy vesnických sídel v Čechách (1935)
Typy venkovského osídlení na Moravě (1946)
Základní problematika urbanistické struktury .. (1955)
Zaniklé středověké osady a jejich plužiny .. (1983)
Encyklopedie. Lidová architektura (1983)
Lidová architektura (1996)
Lidové stavby. Architektura českého venkova (1999)