Seznam 61 památkových rezervací v ČR – přehled chráněných obcí podle krajů a jejich ochrana
V České republice je prohlášeno 61 vesnických památkových rezervací či presněji památkových rezervací se soubory lidové architektury. Z celkového počtu našich vesnických sídel se zhruba jedná o 1 % obcí či jejich částí.
mapa: Památkové rezervace v ČR
Orientační zastoupení památkových rezervací se soubory lidové architektury na území ČR. Podrobnější mapa zcela dole.
Česká republika, Foto: MaČe • fotogalerie
Souhrn podle krajů ČR
Nejvíce památkových rezervací se soubory lidové architektury nalezneme v Jihočeském kraji, kde bylo za rezervace prohlášeno 16 obcí nebo jejich částí. Následuje Středočeský kraj s 10, Liberecký kraj s 8 a Plzeňský kraj s 5 památkovými rezervacemi.
KRAJE ČR | PRAHA HL.MĚSTO | MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ |
LIBERECKÝ KRAJ | PLZEŇSKÝ KRAJ | STŘEDOČESKÝ KRAJ |
JIHOMORAVSKÝ KRAJ | JIHOČESKÝ KRAJ | KRAJ VYSOČINA |
KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ | ZLÍNSKÝ KRAJ | PARDUBICKÝ KRAJ |
KARLOVARSKÝ KRAJ | OLOMOUCKÝ KRAJ | ÚSTECKÝ KRAJ |
V Ústeckém, Zlínském, Jihomoravském a kraji Vysočina nalezneme 3 vesnické památkové rezervace. V Karlovarském kraji, stejně tak v Moravskoslezském, Královéhradeckém a na území hlavního města Prahy nalezneme 2 památkové rezervace. V Pardubickém a Olomouckém kraji již pouze 1 památkovou rezervaci se souborem staveb lidové architektury.
Vesnickou památkovou rezervací (VPR) rozumíme území mimořádně hodnotného sídelního útvaru nebo souboru staveb lidové architektury prohlášené nařízením vlády ČR za památkově chráněné území podle zákona o státní památkové péči včetně stanovení podmínek ochrany.
foto: Památková rezervace
Patrové domy a hospodářské stavby zděné a roubené konstrukce v podobě typické pro oblast Kokořínska.
Obec Žďár, okres Česká Lípa, Foto © MaČe • fotogalerie
Charakteristika památkové rezervace
Kromě vesnických sídel nebo jejich částí (obce nebo místní části obcí či jiné lokality) jsou mezi vesnické památkové rezervace či přesněji soubory staveb lidové architektury zařazeny rovněž příměstské enklávy se zástavbou lidového charakteru nebo dělnické kolonie.
Z hlediska stavebního fondu se památková rezervace vyznačuje urbanistickým souborem staveb zastoupeném především historickými památkami, z nichž velká část je vedena v ústředním seznamu nemovitých kulturních památek. Historický stavební fond a prostředí památkové rezervace vyžaduje nejvyšší a nejnáročnější stupeň plošné památkové ochrany v plném rozsahu.
Urbanistická struktura a formy staveb
Původní urbanistická struktura sídla není narušena nebo jen minimálně, přičemž narušeny nejsou ani objemové formy všech zastoupených typologických druhů staveb. Převážná část hodnotných staveb je dochována ve své historicky autentické podobě, nevykazující závažné nebo neodstranitelné nedostatky.
Fasády staveb a výplně otvorů
foto: Dům v památkové rezervaci
Celoroubený patrový dům vyznačující se vysokými stupňem zachování historických konstrukcí včetně oken a dveří.
Obec Žďár, okres Česká Lípa, Foto © MaČe • fotogalerie
Plně je zachováno pojednání určujících fasádních ploch včetně architektonických a konstrukčních detailů. Zachovány jsou rovněž výplně okenních, dveřních a vratových otvorů.
Interiéry staveb
V neposlední řadě je dochováno rovněž základní dispoziční členění staveb, někdy dokonce včetně movitého vybavení interiéru.
Ochrana památkových rezervací
S ohledem na mimořádné urbanistické a architektonické hodnoty je smyslem prohlášení sídelního útvaru nebo jeho části za památkovou rezervaci plošná ochrana území a historického stavební fondu.
foto: Ochrana památkové rezervace
Nesnadnost ochrany je patrná zejména u obcí v blízkosti měst nebo přírodně hodnotném prostředí, s mimořádně silným tlakem na novou výstavbu kolem i přestavby v centru za účelem ubytovacích kapacit.
Obec Pavlov, okres Břeclav, Foto © MaČe • fotogalerie
Rozvoj a novostavby
Z těchto důvodů jsou rozvojové plochy určené pro novou výstavbu vyloučeny nebo omezeny na minimum a vhodné k zastavění jen podmínečně, s přesným stanovením regulačných zásad (umístění na parcele, tvar půdorysu, výška římsy a hřebene, sklon střešních rovin).
Stavební úpravy objektů a prostranství
Veškeré stavební úpravy na kulturních památkách i ostatních stavbách v památkové rezervaci podléhají projednání s dotčenými orgány státní památkové péče, případně i s orgány ochrany přírody.
Na využití veřejných prostorů i jednotlivých staveb jsou kladeny pouze přiměřené požadavky, při kterých nedochází k žádnému ohrožení památkových hodnot chráněné lokality.
Rozbory území a průzkumy památek
Jsou přitom vždy zohledněny a maximálně respektovány výsledky urbanistických rozborů lokality i stavebně-historických a restaurátorských průzkumů hodnotných staveb.
Abecední seznam rezervací ČR
Vesnické památkové rezervace zahrnují jak sídelní útvary (historické vesnice a dědiny, horské osady atd.) tak příměstské enklávy se zástavbou lidového charakteru (domy drobných řemeslníků), dělnické kolonie nebo ucelené soubory staveb, např. vinohradnické sklepy a búdy (v závorce uveden příslušný okres):
Blatnice – Stará Hora (Hodonín), Bošín (Nymburk), Božkov (Plzeň-město),
Černice (Plzeň-město),
Dešov (Třebíč), Dobrá (Prachatice), Dobrovíz (Praha-západ), Dobršín (Klatovy), Dobřeň (Mělník), Doubrava (Cheb), Drahenice (Příbram),
Heřmanovice (Bruntál), Hlinsko-Betlém (Chrudim), Holašovice (České Budějovice), Horní Štěpanice (Semily),
Janovice (Česká Lípa), Jizerka (Jablonec nad Nisou),
Klečaty (Tábor), Komárov (Tábor), Koterov (Plzeň-město), Krátká (Žďár nad Sázavou), Křinice (Náchod), Křižánky (Žďár nad Sázavou),
Lhota (Česká Lípa), Lipina (Opava), Lomnice nad Popelkou – Karlov (Semily),
Malé Chrášťany (České Budějovice), Mazelov (České Budějovice), Mažice (Tábor), Mužský (Mladá Boleslav),
Nahořany (Strakonice), Nosálov (Mělník), Nové Osinalice (Mělník), Nový Drahov (Cheb),
Olejno (Mělník), Ostrovec (Rokycany),
Pavlov (Břeclav), Petrov – Plže (Hodonín), Plástovice (České Budějovice), Příkazy (Olomouc),
Rané (Česká Lípa), Rumburk – Šmilovského ulice (Děčín), Ruzyně (Praha 6), Rymice – Hejnice (Kroměříž),
Stachy (Prachatice), Starý Týn (Litoměřice), Stodůlky (Praha 5),
Třebíz (Kladno),
Veletiny – Stará Hora (Uherské Hradiště), Vesec (Jičín), Víska (Mladá Boleslav), Vlastiboř (Tábor), Vlčnov (Uherské Hradiště), Vodice (Prachatice), Volary (Prachatice),
Záboří (České Budějovice), Zálší (Tábor), Záluží (Tábor), Zubrnice (Ústí nad Labem),
Žďár (Česká Lípa), Železný Brod – Trávníky (Jablonec nad Nisou).
Autor textu k vesnickým památkovým rezervacím © Martin Čerňanský