Vysočina – bydlení, domy a chalupy na Českomoravské vrchovině
Základní domový typ Českomoravské vrchoviny se vyznačuje převážně přízemním řešením. Dispozice domů jsou různého typu, kdy v zadní hospodářské části může být komora, chlév nebo obě prostory.
Roubený přízemní dům
Starší roubené domy Českomoravské vrchoviny se vyznačují střechami krytými ponejvíce šindelem. Štíty domů mají podobu odsazené lomenice lichoběžníkového tvaru a šikmo bedněné (často do tvaru X). V dolní části lomenice domu je provedena podlomenice a v horní malá valbička, nahrazující starší kabřinec.
Zděný dům Českomoravské vrchoviny
Mladší přezdívané a zděné domy mívají shodnou architektonickou formu jako starší dřevěné stavby. Na této podobě se výraznou měrou podílí polovalbová střecha s námětky i výrazná římsa v úrovni podlomení, kterému se podobá. Shora může být římsa ještě krytá šindelem a to i v případě celozděného domu včetně štítu.
Na jihu byly později stavěny i okapově orientované zděné domy, vystavěné za užití kamene, cihel a pálené střešní krytiny.
Hlavní regiony
V širší oblasti Českomoravské vrchoviny můžeme rozlišit horácký a poličský dům. Dále na severovýchodě v rámci téhož domového typu rozeznáváme ještě třebovsko-svitavský dům, ležící již v prostoru Svitavské pahorkatiny (oblast Východočeské tabule) a vyznačující se uplatněním patrového uspořádání.
Nejjižnější jihovýchodní oblast samého okraje Vysočiny charakterizuje dyjsko-oslavský dům, taktéž ještě řazený k domovému typu Českomoravské vrchoviny nekorespondující v tomto případě se stejnojmennou geomorfologickou oblastí.
Autor textu a fotodokumentace k příspěvku Bydlení, domy a chalupy jižních Čech © Martin Čerňanský
Text vznikl doplněním a úpravou přednášky:
Poznámky a citace k příspěvku:
Literatura a odkazy k tématu:
FROLEC, Václav. Lidová architektura na Moravě a ve Slezsku. Brno: Blok, 1974.
ŠKABRADA, Jiří a VODĚRA, Svatopluk. Vesnické stavby a jejich úprava. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1975.
VAŘEKA, Josef. Typy a oblasti lidového domu v Českých zemích [studie]. Český lid 66, 1979
MENCL, Václav. Lidová architektura v Československu. Praha: Academia, 1980.
FROLEC, Václav, VAŘEKA, Josef. Lidová architektura (Encyklopedie). SNTL a ALFA, L 17-U3-VI-31f/2145 1. vydání, Praha 1983.
ČERŇANSKÝ, Martin, ed. Lidová architektura a památky ČR [online]. 2000-2024 URN:NBN:cz-nk2008545 Dostupné z: www.lidova-architektura.cz